Kupować nowe kasy fiskalne czy może jednak używane?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Stojąc przed dylematem zakupu kasy fiskalnej praktycznie zawsze mamy dokładnie ten sam problem. Nie wiemy bowiem czy inwestować ogromne pieniądze w nowe urządzenie czy może jednak kupować używane kasy za ułamek tych pieniędzy? Wbrew pozorom wybór naprawdę nie jest taki łatwy. Nowa kasa to gwarancja, nowe podzespoły i wielomiesięczna praca bez przestojów. Z kolei urządzenia używane to zawsze pewnego rodzaju loteria. Mogły nie być serwisowane zgodnie ze specyfikacją, a to może niestety oznaczać problemy. Jakie są plusy i minusy urządzeń nowych oraz używanych?Największy minus jaki posiadają nowe kasy fiskalne to naturalnie ich wysoka cena. Oczywiście nie zawsze musi tak być. Na przykład malutka kasa dla małej firmy nie będzie kosztowała majątku, choć w przeliczeniu na obroty to dla przedsiębiorcy i tak będzie to zazwyczaj dość duży wydatek. Z drugiej jednak strony nowa kasa to pełne wsparcie techniczne. Kupujemy nową kasę, a więc jeśli cokolwiek się zepsuje to podlega ona gwarancji. Do tego bardzo wiele firm przy zakupie kas oferuje zupełnie bezpłatne szkolenia dla pracowników z zakresu ich obsługi. To na pewno bardzo cenne, gdyż nie musimy przeszkalać później pracowników na nasz koszt.

Używane kasy fiskalne są oczywiście o wiele tańsze. Tutaj jednak nigdy nie wiemy tak naprawdę z czym mamy do czynienia. Kupując taką kasę koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę na to czy nie jest zerwana plomba. Jej brak może oznaczać problemy z urzędem skarbowym. Kasa powinna posiadać też aktualny przegląd, który należy wykonywać raz na dwa lata. Jeśli już kupujemy sobie używane urządzenie to naprawdę warto wybierać lepsze marki. I tak nie wydamy dużo, a serwisowanie dobrych kas okazuje się być dużo tańsze.

Używane urządzenia tak naprawdę polecane są małym firmom. Kasy fiskalne nie robią tam dużych przebiegów i naprawdę mogą wytrzymać sporo. Z kolei większe firmy powinny się skupić raczej na nowych kasach. Wartym podkreślenia jest tutaj fakt, że przy zakupie pierwszych kas możemy ubiegać się o dość spore dofinansowanie.