Kasy fiskalne na początek działalności

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

W ostatnich latach widoczny jest wzrost sprzedaży kas. Jest to oczywiście spowodowane ustawą, która nakazuje korzystanie z tego typu urządzenia przedsiębiorcom zarabiającym minimum 20 tysięcy rocznie. Jest to również obligatoryjne urządzenie dla niektórych spółek, które nawet nie przekraczają danego limitu. Na rynku mamy do wyboru zarówno drukarki, jak i kasy. Kiedy racjonalniejsze będzie postawienie na te drugie urządzenie? Z pewnością na samym początku jednoosobowej działalności. Główną zaletą jest bowiem brak przymusu zakupu innych dodatkowych akcesoriów.

Najważniejszą różnicą jaka pojawia się na linii kasy fiskalne – drukarki to dodatkowy sprzęt. Okazuje się bowiem, że wybór drukarek wiąże się z zakupem również komputera i specjalnego programu, ponieważ bez tego wydrukowanie paragonów okaże się niemożliwe. W przypadku kas sytuacja jest zgoła odmienna – wszystko bowiem odbywa się z poziomu tego jednego urządzenia. Na początek małej działalności zmniejszenie kosztów z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem.

Kasy fiskalne wymagają odpowiedniej konfiguracji przed ich pierwszym użyciem. Należy wprowadzić do systemu wszystkie informacje na temat produktów i usług, które będziemy sprzedawać albo wykonywać. Przy tym podajemy nazwę towarów, a także stawkę VAT. Tak zaprogramowana kasa już nadaje się do użycia i drukowania paragonów. Nie odbywa się to z poziomu komputera, a wyłącznie samej kasy, dlatego też zawiera ona znacznie więcej przycisków aniżeli wspomniane drukarki.

Kto powinien postawić na kasy fiskalne? Szczególnie osoby, które prowadzą mobilną działalność, ponieważ będą mogli ją wziąć ze sobą, wieszając na ramieniu bądź na szyi. Dodatkowo przyda się to małym firmom, które nie chcą na starcie kupować dodatkowego oprogramowania oraz komputera. Również będzie polecana w przypadku przedsiębiorstw z małą ilością towarów. Jeśli jednak zarządzamy pokaźną flotą artykułów i chcemy prowadzić możliwie najskuteczniejszą politykę towarową, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będą już drukarki.