Czy tanie kasy fiskalne to naprawdę fikcja?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Wielu właścicieli niewielkich firm mocno narzeka na ostatnie zmiany związane z podatkami i prowadzeniem swojej działalności gospodarczej. Rząd od 2015 roku zmienia bowiem reguły montowania kas fiskalnych w firmach. Teraz pojawiła się bowiem lista poszczególnych branż, w których niezależnie od wszystkiego taka kasa koniecznie musi się znaleźć. Jakiś czas temu z kolei obniżono próg związany ze zwolnieniem z posiadania takiego urządzenia w firmie. Kiedy nie trzeba było montować w firmie kasy jeśli roczny dochód nie przekraczał 40 tysięcy złotych. Obecnie jest to połowa tego, czyli 20 tysięcy złotych. W efekcie zdecydowanie większa ilość firm musi kasę posiadać. Rozliczanie się poprzez kasę to dodatkowe obowiązki, jest męczące, ale właściciele małych firm narzekają także na to, że prowadzenie rozliczenia kasą w firmie kosztuje duże pieniądze. Czy naprawdę tania kasa to fikcja?Dlaczego powszechnie uważa się, że kasy fiskalne wymagają zainwestowania dużych pieniędzy? Po pierwsze z racji wysokich kosztów zakupu samych urządzeń. Kasa nie należy do taniego sprzętu. Jeśli do tego musimy kupić 2, 3 i zewnętrzne drukarki faktur do nich to robią się duże pieniądze. Oprócz tego dochodzą szkolenia pracowników z obsługi kas fiskalnych, które także nie kosztują zbyt mało. Rozliczanie się przez kasy to również konieczność poświecenia większej ilości czasu na generowanie raportów, przechowywanie ich, czy nawet konserwację kasy.

Kursów faktycznie nie unikniemy, chyba, że od razu zatrudniamy już ludzi, którzy takie kursy mają za sobą. Kasy fiskalne są drogie, to prawda, jednak jeśli są to nasze pierwsze kasy to należy nam się zwrot kosztów. Jest to 90% ceny zakupu za taką kasę, ale nie więcej jak 700zł. Jeśli kupujemy kilka kas jednocześnie to zwrot dostaniemy do każdej z nich.

Niestety, ale na zmiany w przepisach prawa nie możemy nic poradzić. Dla małego przedsiębiorcy rozliczanie się kasą fiskalną często jest zupełnie bezsensowne, ale politycy i nasze władze wiedzą w jaki sposób utrudniać nam życie. Czy nam się to podoba czy nie to od 2015 roku kasy fiskalne znajdą się już w zdecydowanej większości firm.